Sağlık örgütlerinin bugün Meclis önünde sağlıkta şiddete karşı gerçekleştirdikleri eyleme Barolar Birliği de katılarak destek verdi.


Barolar Birliği Genel Sekreteri Av. Aslı Murat konuşmasında, Dr. Sadrettin Tuğcu’yu bıçaklayan saldırganın, olaydan üç gün önce bir avukata da delici aletle saldırıp yaralayan kişi olduğunun bilgilerine geldiğini, kameralar önünde meydana gelen ve anında polise bildirilen bu olayla ilgili polisin zanlıyı tespit etmek için gereğini yapmadığı, polisin bu ihmalinin olayda etken olduğunu, Polis Genel Müdürlüğü tarafından cevaben yapılan açıklamada sunulan gerekçenin ise ikna edicilikten uzak olduğunu, olası bir ihmalin soruşturulması için Barolar Birliğinin gerekeni yapacağını belirtti.

Sağlıkta Şiddet Yasası’nın derhal geçirilmesi gerektiğini belirten Av. Aslı Murat ayrıca, bugün Meclis’te Onay Yasası görüşülecek olan Sağlıkta İşbirliği Protokolüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ülkemiz sağlık sistemini yurtdışına bağımlı hale getirecek ve kamusal sağlık özel şirketlere devredecek bir anlaşma kabul edilemez diyen Av. Aslı Murat, Barolar Birliği’nin Tabipler Birliği ve sağlık örgütleriyle dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğini vurguladı.

8.5.2023