Başkanımız

 Av. Hasan Esendağlı

10 Aralık 1979 tarihinde Mağusa’da doğmuştur.

İlkokul’un yarısını kendi köyü Düzova’da; diğer yarısını ise komşu köy olan Cihangir’de tamamlamıştır. Değirmenlik Ortaokulu’nu bitirdikten sonra Lefkoşa Türk Lisesi’ne devam etmiş ve buradan mezun olmuştur.

1996 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmiştir. 2000 yılında mezun olduğu İstanbul Üniversitesi’nde “Özel Hukuk Anabilim Dalı”’nda yüksek lisans eğitimine başlamış ve Yüksek Lisansını Prof. Dr. Hüseyin Hatemi’nin danışmanlığında hazırladığı “Kıbrıs Türk Hukuku’nda Boşanma Sebepleri” isimli tezi ile 2003 yılında tamamlamıştır.

2001 yılında Lefkoşa’da Avukat Süleyman Dolmacı Hukuk Bürosu’nda avukatlık stajına başlamış ve 2002 yılında yılında Avukatlar Siciline kaydolunarak Avukat olarak meslek icra etmeye başlamıştır. 2004 yılında kendi ofisini açarak serbest avukat olarak mesleğine devam etmiştir.

2009 yılında Lefkoşa Mahalli Barosu temsilcisi olarak Kıbrıs Türk Barolar Birliği Merkez Konseyi üyesi seçilmiş ve Konsey’de Mali Sekreterlik görevini üstlenmiştir. 2 yıla yakın bir süre devam ettiği bu görevden, dönemin Baro Başkanı ile yaşadığı fikir ayrılıkları sebebi ile istifa ederek ayrılmıştır.

Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nin 27.2.2018 tarihinde yapılan 15. Dönem Olağan Genel Kurulu’nda yaklaşık %60 oranında oyla 2018 -2021 döneminde Barolar Birliği ve Baro Konseyi Başkanı ve Yüksek Adliye Kurulu üyesi seçilmiştir.

2021 yılında yapılan 16. Dönem Genel Kurulu’nda ise tek aday olarak girdiği seçimde, oybirliği ile tekrar 2021 - 2024 dönemi için Barolar Birliği ve Baro Konseyi Başkanı olarak seçilmiştir. Bu görevine ilaveten Hukuk Meclisi üyeliği görevini de sürdürmektedir.